Talep Formu

Ürünlerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurun, size dönüş yapalım.

0%

DEKSTROZ

Görünümü : Toz beyaz renkte

Kimyasal Adı : Dextrose monohydrate

Kimyasal Formülü : C6H12O6.H20

Ambalaj Şekli : 25 kg. lık torbalarda

Tanımı ve Kullanım Alanları :

Dekstroz nişastalar elde edilen glikoz şeklidir. Çünkü uygun fiyatta ve geniş kullanılabilirlik paketlenmiş gıdalarda en çok kullanılan maddeler arasında yer alıyor. Pişirme ürünleri ve tatlılar genellikle dekstroz içerirler, ancak üretici tarafından şekerli herhangi işlenmiş gıdalarda ilave şeker olarak kullanılabilir. adı orijinal nişasta kaynağına bağlı olarak değiştiğinden, belirli bir gıda dekstroz içeren farkında olmayabilir.

Dextrose, indirgeyici bir şekerdir. Bir şekerin indirgeme gücü, alkali bakır sülfatın (Fehling çözeltisi) bakır oksit'e indirgeme kabiliyeti ile ölçülür. Saf dekstrozun dekstroz eşdeğeri (DE), 100 olarak tanımlanır. Bir saflaştırma dekstrozunun indirgeme değerinin bir yüzdesi olarak ifade edilir ve bir kuru ağırlık bazında hesaplandığında, bir nişasta hidrolizatının toplam indirgeyici değeri, DE olarak ifade edilir.

55 ° C'nin (131 ° F) altındaki sıcaklıklarda, dekstroz, her bir dekstroz kristalinin, dekstroz molekülü başına 1 molekül kristal suyu içerdiği (Dx-Monohidrat) monohidrat formundaki sulu konsantre çözeltilerden kristalleşir. 55 ° C'nin (131 ° F) üzerinde susuz form, dekstroz kristalinde kristal su içermediği yerde kristalleşir.

Hoş, temiz ve tatlı, soğuyan tadı ile dekstroz yıllarca geniş bir gıda yelpazesinde tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Dekstroz, nişastadan türetilmiş şekerlerin en tatlılarından biridir. Sakrozun 100 tatlılık değeri olarak verildiği bir ölçekte dekstrozun değeri 75'dir. Tatlılığı, sıcaklık, asitlik, tuzlar, aroma maddeleri, tatlandırıcı konsantrasyonu ve mevcut diğer şekerlerin doğası gibi çeşitli faktörlerden etkilenir. Sakarozun aksine, dekstroz inversiyon olarak bilinen sürece tabi değildir ve bu nedenle tatlılık derecesi değişmez.

Dekstroz ve sükroz sıklıkla tatlılığı ve toplam katıları kontrol etmek ve dengelemek için birlikte kullanılır. Dekstroz ve sükroz birleştirildiğinde, bir sinerji sergilerler. Örneğin, yüzde 40'lık değiştirme seviyesinde, dekstrojun belirgin göreceli tatlılığı 90 kadar yüksek olabilir.

Kullanım Alanları

Dekstroz , gıdalarda şekerleme, kek, içecek, bisküvi, kurabiye, reçel, jöle ve bal ürünlerinde besin takviyesi ve tatlandırıcı olarak kullanılabilir.

Dekstroz , Kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde banyo ürünleri, temizlik ürünleri, göz makyajı, cilt bakım ürünleri, makyaj ve saç bakımı ürünlerinin formülasyonunda kullanılabilir.

Dekstroz hayvan yemi gibi Tarım / Hayvan Yemi / Tavuk yemi olarak kullanılabilir.

Dekstroz Susuz karbonhidrat olarak enerji içeceklerinde şekerden daha hafif tatlılık ve daha az kalori kazandırmak için kullanılabilir.

Ayrıca C vitamini ve diğer moleküller için "taşıyıcı" olarak da kullanılabilir.

İletişim
İletişime Geçin

Bizimle iletişime geçin.

İletişim Formu

İletişim Bilgileri

Adres

Fevzi Çakmak Mah. 10768 Sk. C Blok No: 4/B Karatay/Konya/TÜRKİYE