Talep Formu

Ürünlerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurun, size dönüş yapalım.

0%

GÜMÜŞ NİTRAT

Görünümü : Beyaz - Gri Toz

Kimyasal Adı : Nitric acid silver(1+) salt

Kimyasal Formülü : AgNO3

Ambalaj Şekli : 25 Kg. Çuvallarda

Tanımı ve Kullanım Alanları :

Gümüş nitrat, gümüşü külçe veya gümüş folyo gibi gümüşü nitrik asit ile reaksiyona sokarak, gümüş nitrat, su ve azot oksitleri ile sonuçlanarak hazırlanabilir. Tepkime yan ürünleri, kullanılan nitrik asit konsantrasyonuna bağlıdır .

3 Ag + 4 HNO 3 (soğuk ve seyreltik) → 3 AgNO 3 + 2 H 2 O + YOK

Ag + 2 HNO 3 (sıcak ve yoğunlaştırılmış) → AgNO 3 + H 2 O + NO 2

Bu, reaksiyon sırasında evrimleşmiş toksik azot oksit (ler) nedeniyle bir duman kapağı altında yapılır.

Gümüş nitrat ile tipik bir reaksiyon, bir gümüş nitrat solüsyonunda bir bakırçubuğu askıya alıp birkaç saat bırakır. Gümüş nitrat bakırla tepkimeye girerek saçlı gümüş metal kristalleri ve mavi bir bakır nitrat çözeltisi oluşturur :

2 iyodinin 3 + Cu → Cu (NO 3 ) 2 + 2 Ag

Gümüş nitrat ısıtıldığında ayrışır:

2 iyodinin 3 2 Ag (k) + → (I) O 2 (g) + 2 NO 2 (g)

Çoğu metal nitrat, ilgili oksitlere termal olarak ayrışır , ancak gümüş oksit gümüş nitrattan daha düşük sıcaklıkta parçalanır, bu nedenle gümüş nitratın ayrışması, bunun yerine elemental gümüş verir. Gümüş nitrat en önemli gümüş tuzudur. Renksiz ağır kristaller teşkil eder. Tıpta dağlamak maksadıyla kullanılır ve anti bakteriyel özelliği vardır. Siğil tedavisinde çok iyidir. Ayrıca deriyi ve organik maddeleri karartmada tercih edilir. Deriyi kararttığından cehennem taşı ismini almıştır. Suda ve alkolde kolayca çözündüğünden birçok gümüş bileşiklerinin elde edilmesinde ilkel madde olarak kullanılır. En çok kullanıldığı yerler, başta fotoğrafçılık olmak üzere mürekkepler, saç boyası yapımı ve gümüş kaplamacılığıdır. Bileşenleri gümüş ve nitrik asittir. Sentezi ise örnekteki formüle göre yapılır:

Ag + 2 HNO3 → AgNO3 + NO2 + H2O

Kullanım Alanları

Gümüş tuzu, fotografik materyaller, koruyucular ve katalizör hammaddesi olarak kullanılabilir ve ayrıca gümüş renginde boyama, ayna üretimi vb

. için kullanılabilir.

Analiz reaktifleri için kullanılabilir.

Film film, X-ışını fotoğraf filmi ve diğer fotografik emülsiyonlar ışığa duyarlı materyal üretimi için kullanılabilir.

Elektronik endüstrisi alanında iletken yapıştırıcılar, gaz temizleme maddeleri ve elektronik bileşenlerin gümüşlenmesi için kullanılabilir.

Ayna üretiminin gümüş malzemesi ve termal cam astar, gerilim paylaşımlı kat ve elektronik iş eldivenleri için de kullanılabilir.

Diğer zanaatkarların gümüş renginde de kullanılabilir.

Pil endüstrisi, gümüş-çinko pil üretiminde kullandı. İlaç alanında sterilizasyon, korozif reaktif olarak kullanılabilir.

Günlük kimyasal endüstrisi boyalı saç şampuanı imalatında kullandı. Aynı zamanda diğer gümüş katalizör üretimine de uygulanabilir.

Tiyosülfat gümüşleme, hidroklorik asit gümüşleme, imino amonyum di-sülfonat gümüşleme ve sülfosalisilik asit gümüşlenmesi gibi siyanür içermeyen gümüş kaplama için kullanılabilir.

Aynı zamanda gümüş iyonunun kaynağıdır. Gümüş nitratın içeriği, gümüş kaplama çözeltisinin iletkenliği, dağılma özelliği ve sedimantasyon hızı üzerinde belirli bir etkiye sahiptir.

İletişim
İletişime Geçin

Bizimle iletişime geçin.

İletişim Formu

İletişim Bilgileri

Adres

Fevzi Çakmak Mah. 10768 Sk. C Blok No: 4/B Karatay/Konya/TÜRKİYE