Talep Formu

Ürünlerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurun, size dönüş yapalım.

0%

METİLEN KLORÜR

Görünümü : Renksiz Sıvı

Kimyasal Adı : Dichloromethane

Kimyasal Formülü : CH2Cl2

Ambalaj Şekli : 270 Kg. Varillerde

Tanımı ve Kullanım Alanları :

Diklorometan (DCM veya metilen klorür), CH2CI2 formülüne sahip organik bir bileşiktir. Orta derecede tatlı bir aromaya sahip bu renksiz, uçucu sıvı, yaygın olarak bir çözücü olarak kullanılır. Su ile karışabilir olmasa da, birçok organik çözücü ile karışabilir. Diklorometanın en iyi bilinen uygulamalarından biri içki kuşu ısı motorudur.

Doğal diklorometan kaynakları arasında okyanus kaynakları, makroalgler, sulak alanlar ve yanardağlar bulunur. Bununla birlikte, çevredeki diklorometan çoğunluğu endüstriyel emisyonların bir sonucudur.

DCM, 400-500 ° C'de ya klorometan ya da metana klor gazı ile muamele edilerek üretilir. Bu sıcaklıklarda, hem metan hem de klorometan giderek daha fazla klorlu ürünler üreten bir dizi reaksiyona girer. Bu şekilde, 1993 yılında ABD, Avrupa ve Japonya'da yaklaşık 400.000 ton üretilmiştir.

CH4 + Cl2 → CH3Cl + HCl

CH3Cl + Cl2 → CH2Cl2 + HCl

CH2Cl2 + Cl2 → CHCl3 + HCl

CHCl3 + Cl2 → CCl4 + HCl

Bu işlemlerin üretimi, klorometan, diklorometan, kloroform ve karbon tetraklorür karışımıdır. Bu bileşikler damıtma ile ayrılır.

DCM ilk olarak 1839'da Fransız kimyager Henri Victor Regnault (1810-1878) tarafından hazırlanmış ve güneş ışığına maruz kalmış olan klorometan ve klor karışımı izole edilmiştir.

Kullanım Alanları

Boya sıyırıcı ve yağ giderici olarak yaygın olarak kullanılır.

Gıda endüstrisinde, kahve ve çikolatayı kafeinsiz hale getirmenin yanı sıra şerbetçiotu özleri ve diğer aroma maddeleri hazırlamak için kullanılmıştır.

Volatilitesi aerosol sprey itici olarak ve poliüretan köpükler için bir üfleme ajan olarak kullanılmasına neden olmuştur.

Kimyasal bileşiğin düşük kaynama noktası kimyasalın, küçük sıcaklık farklarından mekanik enerji çekebilen bir ısı motorunda çalışmasına olanak tanır. Bir DCM ısı motoruna bir örnek, içki kuşudur. Oyuncak oda sıcaklığında çalışır.

DCM kimyasal olarak bazı plastikleri kaynakla birleştirir. Örneğin, elektrik sayaçlarının muhafazasını kapatmak için kullanılır. Genellikle plastik kaynak yapıştırıcılarının ana bileşeni olarak satılır, ayrıca plastik bileşenlerle bir araya getirmek için model yapıcı hobi uzmanları tarafından yaygın şekilde kullanılır. Genellikle "Di-clo" olarak anılır.

Giysi baskı endüstrisinde ısıyla sızdırmaz hale getirilmiş konfeksiyon transferlerini kaldırmak için kullanılır ve oynaklık yenilik öğelerinden yararlanır: kabarcık ışıkları ve müzik kutusu görüntüleri.

DCM, inşaat mühendisliği malzeme test alanında kullanılır; özellikle, bitümlü malzemelerin bir çözücü olarak test edilmesi sırasında, bağlayıcıyı, bir asfalt ya da macadam agregasından ayırarak, malzemelerin test edilmesine olanak sağlamak için kullanılır.

İletişim
İletişime Geçin

Bizimle iletişime geçin.

İletişim Formu

İletişim Bilgileri

Adres

Fevzi Çakmak Mah. 10768 Sk. C Blok No: 4/B Karatay/Konya/TÜRKİYE