Talep Formu

Ürünlerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurun, size dönüş yapalım.

0%

NP 4-6-8-10-20-30

Görünümü : Reksiz Şeffaf Sıvı

Kimyasal Adı : NP-10 , Nonilfenol

Kimyasal Formül : C15H24O

Ambalaj Şekli : Varillerde

Tanımı ve Kullanım Alanları :

Nonilfenoller, alkilfenoller olarak adlandırılan, yakından ilişkili organik bileşiklerin bir ailesidir. Antioksidanlar, yağlama yağı katkı maddeleri, çamaşır ve bulaşık deterjanları, emülgatörler ve çözündürücüler üretiminde kullanılırlar. Bu bileşikler deterjanlar, boyalar, zirai ilaçlar, kişisel bakım ürünleri ve plastiklerde kullanılan alkilfenol etoksilatlar ve nonilfenol etoksilatlar gibi iyonik olmayan yüzey aktif cisimlerinde de mevcuttur. Nonilfenol, çevre içindeki yaygınlığı ve östrojen benzeri aktivite ile hareket etme kabiliyeti nedeniyle bir endokrin bozucu ve xenoestrojen olarak potansiyel rolü nedeniyle ilgi çekmiştir. Östrojenite ve biyolojik bozunma, nonil yan zincirine bağımlıdır.

Nonilfenoller, alkilfenollerin genel kimyasal kategorisine girer. NP'lerin yapısı değişebilir. Nonil grubu, fenol halkasına çeşitli konumlarda, genellikle 4- ve daha az ölçüde 2-pozisyonlarına bağlanabilir ve dallanmış veya doğrusal olabilir. Dallanmış bir nonilfenol, 4-nonilfenol, en yaygın olarak üretilen ve pazarlanan nonilfenoldür. Nonilfenol izomerlerin karışımı soluk sarı bir sıvıdır, ancak saf bileşikler renksizdir. Nonilfenoller suda ılımlı olarak çözünür ancak alkolde çözünebilir.

Nonilfenol, alkilfenol etoksilatlar adı verilen ticari deterjanlardaki metabolitler olan nonilfenol etoksilatların çevresel bozunumundan kaynaklanmaktadır. NPE'ler açık-açık turuncu renkli bir sıvıdır. Nonilfenol etoksilatlar, suda iyonik değildirler; bu, hiçbir yüke sahip olmadıkları anlamına gelir. Bu özellik nedeniyle deterjanlar, temizleyiciler, emülgatörler ve çeşitli uygulamalar olarak kullanılırlar. Bunlar amfipatiktir, yani hidrofilik ve hidrofobik özelliklere sahiptir; bu da yağ ve gres gibi polar olmayan maddeleri çevreleyerek sudan yalıtmalarını sağlar.

Kullanım Alanları

Nonilfenol, antioksidanlar , yağlayıcı yağ katkıları, çamaşır ve bulaşık deterjanları , emülsiyon yapıcılar ve çözündürücüler üretiminde kullanılır .

Ayrıca kauçuk, vinil polimerler, poliolefinler ve polistiren gibi polimerleri korumak için kullanılan bir antioksidan olan tris (4-nonil-fenil) fosfit (TNPP) üretmek için kullanılabilir,

Bunun yanı sıra plastik gıda ambalajında stabilizatör olmaktadır . Nonilfenolün baryum ve kalsiyum tuzları, polivinil klorür (PVC) için ısı dengeleyici olarak da kullanılır.

Nonilfenol ayrıca deterjan, boya, böcek öldürücü ilaçlar, kişisel bakım ürünleri ve plastiklerde kullanılan non-iyonik yüzeyaktif maddeler nonilfenol eksoksilatların üretiminde genellikle bir ara madde olarak kullanılır.

Nonilfenol ve nonilfenol etoksilatlar sadece Avrupa dışındaki ev deterjanları bileşenleri olarak kullanılırlar.

İletişim
İletişime Geçin

Bizimle iletişime geçin.

İletişim Formu

İletişim Bilgileri

Adres

Fevzi Çakmak Mah. 10768 Sk. C Blok No: 4/B Karatay/Konya/TÜRKİYE