Talep Formu

Ürünlerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurun, size dönüş yapalım.

0%

POTASYUM KARBONAT

Görünümü : Beyaz Toz Veya Kristal

Kimyasal Adı : Potassium Carbonate

Kimyasal Formül : K2CO3

Ambalaj Şekli : 25 Kg. lık Torbalar

Tanımı ve Kullanım Alanları :

Potasyum Karbonat, Eski mısırlılar döneminde sabun olarak karbonata benzer bir bileşim maddesi üzerine hücreleri alkali yaparak birçok hastalığın oluşmasını önlediğine inanılırdı. Potasyum karbonat K2CO3 maddesidir ve kimyasal formülü olarak ph düzenleyici kullanılır. İnsan vücudunda PH dengesinin bozulmasıyla birlikte kanser dahil birçok hastalığın temel sebepleri belirlenmiştir. Yani vücudumuzu alkali etki oluşturan en önemli madde potasyum karbonat maddesidir. Potasyum karbonat maddesi yumuşak olan, gümüş ve beyaz renkli alkali bir metal maddesidir. Genel olarak deniz suyu ve pek çok minerale bağlı olarak görülmektedir. Söz konusu olan potasyum karbonat maddesi havada hızla oksitlenir ve suya karşı da oldukça etkili olmaktadır Potasyum karbonat bitkilerin gelişimi için çok önemli bir element olduğu bilinmektedir. Çünkü potasyum maddesinin çoğu toprak cinsinin bileşiminde yer almaktadır ve gübreleme yapısında kullanımı sağlanır. Potasyum karbonat suda çözünür bir hal alır ve şişeli suya tadını iyileştirmek amacıyla da kullanımı gerçekleşir. Potasyum karbonat minerali alkolde çözünür bir madde değildir. Genel olarak kristal yapıda olduğundan dolayı kalsinit minerali olarak bilinmekte ve az miktarda bulunmaktadır. Uzmanlar vücudun PH oranının alkali olmasını belirtmektedir.

Potasyum karbonat maddesi bıçakla kesilebilecek kadar yumuşak bir yapıdadır. Taze olarak kesilen potasyum karbonat maddesi parlak yüzeyi havayla birleştiği zaman mat bir görünüm ortaya çıkar. Potasyum karbonat minerali, metal oksit ve hidroksit madde oluşumundan kaynaklı olan korozyonu azaltmak amacıyla havasız ortamlarda muhafaza edilmesi gerekir. Bu nedenden dolayı potasyum karbonat örnekleri genel olarak kerosen benzeri ve indirgen ortamlarda depolanmaktadır. Potasyum karbonat minerali diğer alkali metaller gibi suyla temas ettiği zaman şiddetli bir şekilde hidrojen gazı oluşumuna sebep olmaktadır. Potasyum karbonat suyls birleştiği vakit lityum ve sodyum suyu reaksiyonundan daha fazla şiddet belirtir. Oysa ki bu reaksiyondan açığa çıkan ısı sonucunda hidrojen gazının yanmasına yetecek kadar ısı birleşiminde ortaya çıkan bir reaksiyon olmaktadır.

Potasyum Karbonat, hayatımızda birçok kalanda kullanılan ve büyük ölçüde önem taşıyan bir bileşiktir. Bu bileşik sanayi sektöründe en fazla olmak üzere, cam sektöründe, gıda sektöründe, ilaç sektöründe ve daha birçok alanda kullanılan bir bileşiktir. Bu bileşiğin bu nedenle hayatımızdaki önemini anlamış oluyoruz. Potasyum karbonat doğada en çok bulunan elementlerden 7. sırayı almaktadır. Öylesine ihtiyacımız olan bir elementin bu şekilde kolay bulunması sevindirici bir durumdur. Potasyum karbonat, gübre yapımında da oldukça fazla kullanılmaktadır. Bu da bu bileşiğin toprak yolu ile bitkilerde depo edilmesine neden olmaktadır. İnsanlar ise bu bileşiği vücutlarına en sağlıklı bir yol olarak bitkilerden almaktadır. Tabi ki insan vücudunun da bu bileşiğe oldukça ihtiyacı vardır. Potasyum karbonat beyaz bir renktedir. Kristal yapısı ile parlak bir yapıdadır. Bu nedenle diğer bileşiklerden kolaylıkla ayırt edilebilen bir bileşiktir.

Potasyum karbonat, havada çok hızlı oksitlenmeye giren bir maddedir. Bu nedenle saklama koşulları iyi ayarlanmalıdır. Hava ile teması kullanılmadığı zaman kesilmelidir. Bu madde su ile de aynı tepkiyi gösterebilir. Bu nedenle saklama koşullarına oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir. Doğada fazla miktarda bulunması ihtiyaçların kolay karşılanmasına neden olmaktadır. Genellikle kayaçlardan elde edilerek kullanıma hazır hale gelir. Canlılar açısından potasyum karbonat oldukça önemlidir. Öyle ki insan vücudu için gerekli bir mineral olan bu bileşiğin eksikliğinde kişiler genellikle bitkilerle bu eksiği tamamlarlar. Hücrelerin yaşaması için bu mineral mutlaka gereklidir. Hatta potasyum karbonat eksikliği görülen insanlarda ve hayvanlarda kalp fonksiyonlarında bozukluklar görülmektedir.

Kullanım Alanları Endüstriyel olan ürünlerde, cam yüzeylerde, seramiklerde, patlayıcı maddelerin içerisinde, gübreleme yapılmasında ve sırlama endüstrilerinde, kişisel bakım ürünleri içerisinde, yumuşak sabun üretimi aşamasında, gıda sanayisinde, inorganik tuzların üretiminin gerçekleşme aşamasında, kimyasal boyaların içerisinde ve yün bitirme işlerinde kullanımı sağlanır. Ayrıca kakao tozunun alkalizasyonunda ve sodyum alüminyum fosfat maddesiyle birlikte kabartma ajanı olarak kullanılan potasyum karbonat, yoğun eklenmesi durumunda sabun kıvamında tat oluşumuna sebep olmaktadır. Sıvı sabun içerisine potasyum karbonat ilave edilmesi hidrolizi önler ve yıkama tesirini yükseltmeye yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra potasyum karbonat sıvı sabunu sıvı oranda tutması ve jelleşmesini önlemek amacıyla kullanılmaktadır. Televizyon tüpünden fotoğrafçılık alanına kadar birçok alanda kullanılan potasyum karbonat işlenmesi ve bulunması kolay bir bileşiktir. Potasyum karbonat, yanıcı bir özellik göstermez bu nedenle yangın tüplerinde bu oldukça fazla kullanılır.

İletişim
İletişime Geçin

Bizimle iletişime geçin.

İletişim Formu

İletişim Bilgileri

Adres

Fevzi Çakmak Mah. 10768 Sk. C Blok No: 4/B Karatay/Konya/TÜRKİYE