Talep Formu

Ürünlerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurun, size dönüş yapalım.

0%

POTASYUM KLORÜR

Görünümü : Beyaz Kristal Kokusuz

Kimyasal Adı : Potassium Klorür

Kimyasal Formül : KCl

Ambalaj Şekli : 50 kg. torbalarda

Tanımı ve Kullanım Alanları :

Potasyum Klorür, kimyasal bir bileşik olan potasyum klorür, potasyum ve klor elementlerinin birleşiminden oluşmaktadır. Kimya da sembolü KCl olarak gösterilmektedir. Beyaz kristallerden oluşan bu elementin saf hali kokusuzdur. Bir tuz olan potasyum klorür suda yüksek çözünürlüğe sahiptir. Potasyum klorür insan vücudu için önemli bir elementtir. Tüm vücut sıvılarının pH sının uygun dağılımını ve sağlıklı sinir sistemi, kas fonksiyonunu sağlamaktadır. Düşük klorür seviyesi vücut sıvılarının bazikleşmesi ve idrarda potasyum azlığına sebep olmaktadır.

Potasyum Klorür, vücutta potasyumun atılması veya normal şartlarda potasyum alınmaması durumunda ortaya çıkan potasyum eksikliğinde dışarıdan alınmaktadır. Bu şekilde piyasa da ampul formunda potasyum klorür ilaçlar bulunmaktadır. Potasyum kaybına sebep bazı hastalıklar ishal, kusma, gastrointestinal fistüller, primer ve sekonder hiperaldosteronizm, kronik protein yıkımı gibi hastalıklardır. Belirtileri ise, ileri derecede kaslarda kuvvet kaybı, taşikardi, hiporefleksi, çabuk ve hızlı teneffüs dür.

Kullanım Alanları

Sondaj Su bazlı çamur delmede-sondajda potasyum klorür, dengeleyici olarak kullanılır. Ayrıca petrol üretiminde de kullanılabilir.

Elektroliz kaplamada Asit banyolarında, yüksek gerilim potasyum klorür ile sağladığında, daha az zamanda daha çok kaplama yapılabilir.

Azo/tekstil boyalarında potasyum klorür sülfonik asitlerle beraber kullanılır.

Isıl işlem Lehim/kumlama ile yüzey işlemi yapılamayacak malzemeler için, kullanılan ısıl işlem proseslerinde (özellikle alüminyum levhalarda)

Metalürjide Yüzey işlem, galvaniz, döküm, ergitme kullanılır. Ayrıca alüminyum atıkları potasyum klorür ve sodyum klorür (tuz) kullanılarak eritilir, böylece içinde gereksiz atıklar uzaklaştırılır. Alüminyum atıkları bunun sonucunda yüksek kaliteli hale gelir.

Su Yumuşatmada Potasyum Klorür, suyun sertliğine yol açan kalsiyum ve magnezyum iyonlarının sudan uzaklaştırılmasında kullanılır.

Gıda ve Gübre alanlarında da kullanılır.

İletişim
İletişime Geçin

Bizimle iletişime geçin.

İletişim Formu

İletişim Bilgileri

Adres

Fevzi Çakmak Mah. 10768 Sk. C Blok No: 4/B Karatay/Konya/TÜRKİYE