Talep Formu

Ürünlerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurun, size dönüş yapalım.

0%

POTASYUM SİYANÜR

Görünümü : Beyaz Toz Halinde

Kimyasal Adı : Potassium Cyanide, Solid; Hydrocyanic Acid, Potassium Salt

Kimyasal Formülü : KCN

Ambalaj Şekli : 50 kg. bidonlarda.

Kullanım alanı ve Tanımı:

Potasyum Siyanür, Siyanür, hidrosiyanik asit ve bu asitten türeyebilen metal tuzlarının tipik isimidir. En önemli olanları, sodyum siyanür ve potasyum siyanür olarak bilinir. Endüstriyel olarak ısıtılmış kuru karbonlar üzerinden, amonyak ve CO gazlarının karışımı geçirilerek elde edilirler. HCN (Hidrosiyanik asit), acı badem kokusunda çok uçucu bir sıvıdır. 28 santigrat derecede kaynamış. Sudaki çözeltisi çok fit asittir. Siyanür ve bileşikleri kimyevi yollarla üretilebildiği benzeri, birtakım bitkiler ve hayvanlarca da üretilmektedir. Siyanürü natürel şeklinde üreten birçok bitki, bakteri ve haşere vardır. Kiraz, badem, kayısı, şeftali, erik, fasulye, patates, turp, lahana, şalgam, brokoli ve mısır siyanürlü bileşikleri natürel şeklinde üretmektedir.

Siyanürün birçok versiyonu, çeşitli endüstri kollarında tüketilmektedir. Üretilen HCN'nin kocaman bir bölümü kimyevi madde imalatında, olan kısmı ise NaCN imalatında kullanılmaktadır. NaCN de madencilik kapsamında kullanılan siyanürdür.

Esas tüketim alanı madencilik meydana gelen NaCN, kimya endüstrinde, optik endüstrisi alanında da kullanılmaktadır. HCN ise siyanür tuzları, hayvan yemi, haşere ilaçlarının imalatında kullanılmaktadır. Siyanür, hidrosiyanik asit ve bu asitten türeyebilen metal tuzlarının tipik ismidir. Tümü kuvvetli zehirlidir. En önemli olanları, sodyum siyanür ve potasyum siyanürdür. Endüstride ısıtılmış kuru karbonlar üzerinden, amonyak ve CO gazlarının karışımı geçirilerek elde edilmektedirler. Siyanür bileşikleri ile uğraşırken alınması gerekli olan en kocaman önlem asidik bileşiklerden ve asidik ortamdan uzak durmaktır. Bu ortam sağlandığında siyanür bileşiklerinin düşünüldüğü denli riskli değildir.

Kullanım Alanları Siyanür, karbon ve azot benzeri yaygın elementlerden meydana gelmesi ve öbür maddelerle rahatlıkla tepkiye girmesi sebebiyle kimya sanayisinin basit mimari taşlarından birisini oluşturur.

Senede, toplamında imalatının %80'ini meydana getiren, bir milyon tonu aşkın siyanür nitril, naylon ve akrilik plastikler benzeri organik kimyasalların imalatında kullanılmaktadır. Sanayideki öbür mühim uygulamaları elektro kaplama, metal işleme, çelik sertleştirme, fotografik uygulamalar ve sentetik lastik üretimidir.

Demir siyanürler, buzlu yöntemlere serpilen tuzun topaklaşmasını engellemek için kullanılır.

Hidrojen siyanür buharı, kemirgenler ve kocaman yırtıcı hayvanları imha etmede ve öbür haşere ilaçlarına immun kazanmış meydana gelen haşere zararlılarını muayene etmek amaçlı bahçe nebatları yetiştiriciliğinde yaygın şeklinde kullanılır.

Bununla birlikte siyanür, leatril ismi verilen kanser önleyici madde ile nitroprussid ismi verilen yüksek kan basıncını düşüren madde şeklinde ilaç sanayisinde kullanılır. Siyanür bileşikleri bununla birlikte iyileştirici ya da yara müsaadesi azaltıcı şeklinde cerrahide kullanılır.

Siyanürün geriye olan %20'si yükleme, boşaltma ve nakliyesi oranla basit ve emniyetli bir katı siyanür türü meydana gelen sodyum siyanürün imalatında kullanılır. Bunun da %90'ı kocaman çoğunluğu altın eldesin de olmak üzere, dünyanın 4 bir yakınında madencilikte kullanılmaktadır.

Siyanürün madencilikte kullanılmasının nedeni metal iyonlarına güçlü bir olarak bağlandığı amaçlı soy metallerle ( altın, gümüş, nikel vs.) bile reaksiyona girebilen ender kimyasal bileşiklerdendir.

1887'den beri, başka yollarla işletilemeyen cevherlerden bilhassa altın ve gümüşün eldesin de siyanür çözeltileri kullanıla gelmiştir. Bununla birlikte, siyanürün az konsantrasyonlu çözeltileri, mermi, bakır ve çinko benzeri demir harici metallerin kazanılmasında destekçi flotasyon kimyasalı şeklinde kullanılır.

İletişim
İletişime Geçin

Bizimle iletişime geçin.

İletişim Formu

İletişim Bilgileri

Adres

Fevzi Çakmak Mah. 10768 Sk. C Blok No: 4/B Karatay/Konya/TÜRKİYE