Talep Formu

Ürünlerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurun, size dönüş yapalım.

0%

SODYUM KARBONAT

Görünümü : Beyaz, Katı Higroskopik Tozdur.

Kimyasal adı : E500, Soda, Soda Kristali, Soda Külü,

Kimyasal Formülü : Na2CO3

Ambalaj Şekli : 50 kg. lık Torbalarda.

Özellikleri : Karbonik Asidin Sodyum Tuzudur. E500

Kullanım Alanları :

Sodyum karbonat, alerjik reaksiyonlar hariç insan vücuduna her hangi bir zararı olmayan bir türev çeşididir. Hatta kişiler de kepek, guatr, saç kıran, gül hastalığı ve romatizma gibi hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırdığı da bilinmektedir. Bunların dışında sinüzit ve nodül gibi hastalıkların iyileşmesinde de etkilidir. Sodyum karbonat, genel sağlık için etkilidir ve vücudun Ph seviyesini dengeleyebilme özelliğine sahiptir. Bu nedenden dolayı da tıp içerisinde sodyum karbonat türevinin yeri ayrıdır. Alternatif tedavi de sık tercih edilir ve alkali derecesini değiştirme niteliğine sahiptir.

Sodyum karbonat halk arasında çamaşır sodası olarak da bilinen kimyasal bir üründür. Formülü Na2CO3 olan bu kimyasal bir çok deterjan türünde kullanılmaktadır. Doğada beyazımsı, şeffaf ve taş şeklindedir. Bazik bir tuzdur ve suda çözünebilen bir yapıya sahiptir. Suyu yumuşatır, sabunun köpürmesine yardımcı olur ve kireç önleyici deterjanlarda katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. Makinelerde kullanılmasının bir zararı yoktur. Diğer deterjanlar gibi kullanımında zehirli gazların oluşuma sebebiyet vermez. Yalnız tahriş edici özelliği vardır. Eldivenle kullanımı daha uygundur ayrıca direk solunmaması gerekmektedir.

Kullanım Alanları

Deterjan ve sabun sanayisinde sodyum karbonat, doğal temizlik maddesi olarak tercih edilir.

Çamaşır sodası yapımının olmazsa olmazlarından biri de sodyum karbonattır. Sodyum karbonat ılık su ile açılmasının ardından çamaşır sodası elde edilmektedir.

Keten ve pamuklu elyafların pişirilmesinde tercih edilir.

Tuğla yapımında da tercih edilen sodyum karbonat ıslatma işlevi görmektedir.

Diş macunlarında da yer alır ve köpük oluşması sodyum karbonattan kaynaklanmaktadır.

Vücutta oluşmuş ikinci derece yanıkların tedavisinde tercih edilir.

Tül ve perde beyazlatma işleminde tercih edilir.

Çamaşır ve özellikle tüllerin beyazlatılmasında kullanılır. Sodyum karbonat sularda sertlik yapan iyonları karbonat halinde çöktürüp ortamdan uzaklaştırır. Bu şekilde çamaşır makinalarında yumuşatıcı olarak kullanılır.

Cam üretiminde kullanılan en önemli kimyasaldır. Kumla soda birleştirilerek çok yüksek ısıya yükseltilir ve aniden soğutulur. Bu şekilde cam üretilir.

Tekstil sektöründe reaktif boya kullanıldığında sodyum karbonat boya ve lif arasındaki bağı oluşturmak için kullanılır.

Gıda katkısı olarak asit düzenleyici, anti-caking ajanı ve stabilizatör olarak görev yapar. Şerbet tozu üretiminde kullanılır.

Tuğla yapımında ıslatma ajanı olarak görev yapar, bu şekilde kil extrude edilirken daha az suya ihtiyaç olur. Diş macunlarında köpük ajanı olarak kullanılır. Sürtünme yaratır ve ağız pH ını yükseltir.

İletişim
İletişime Geçin

Bizimle iletişime geçin.

İletişim Formu

İletişim Bilgileri

Adres

Fevzi Çakmak Mah. 10768 Sk. C Blok No: 4/B Karatay/Konya/TÜRKİYE