Talep Formu

Ürünlerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurun, size dönüş yapalım.

0%

SODYUM SİYANÜR

Görünümü : Beyaz yumurta şeklinde

Kimyasal Adı : Sodium Cyanide

Kimyasal Formülü : NaCN

Ambalaj Şekli : 50 kg bidonlarda

Kullanım Alanları :

Sodyum siyanür, NaCN formülüne sahip inorganik bir bileşiktir. Beyaz, suda çözünen bir katıdır. Siyanür, metaller için yüksek afiniteye sahiptir, bu da bu tuzun yüksek toksisitesine neden olur. Ana uygulamasının altın madenciliği, metallere karşı yüksek reaktivitesini de kullanmaktadır. Asitle işlendiğinde zehirli gaz hidrojen siyanür oluşturur.

Sodyum siyanür, hidrojen siyanürü sodyum hidroksitle muamele etmek suretiyle üretilir:

HCN + NaOH → NaCN + H20

Kullanım Alanları

Sodyum siyanür esas olarak maden endüstrisinde altın ve diğer değerli metallerin özümlenmesi için kullanılır. Bu uygulama, sodyum altın siyanür tuzu (veya altın sodyum siyanür) ve sodyum hidroksit üreten altın metali oksitlemek ve hava (oksijen) ve su varlığında çözülmeye neden olan siyanür için altının (I) yüksek afinitesini sömürür.

Benzer bir proseste, potasyum altın siyanür (KAu (CN) 2) üretmek için potasyum siyanür (KCN, sodyum siyanürün yakın bir akrabası) kullanılır. Bu ekstraksiyon prosesi için başka yöntemler mevcut değildir.

Siyanürden, siyanürik klorür, siyanojen klorür ve birçok nitril de dahil olmak üzere ticari açıdan önemli bazı kimyasal bileşikler türetilmiştir.

Organik sentezde, güçlü bir nükleofil olarak sınıflandırılan siyanür, farmasötik maddeler de dahil olmak üzere pek çok özel kimyasalda yaygın olarak bulunan nitriller hazırlamak için kullanılır.

Oldukça toksik olduğu için sodyum siyanür, yasadışı siyanür balıkçılığı ve entomologlar tarafından kullanılan kavanoz toplama gibi hızlı bir şekilde öldürmek veya sersemletmek için kullanılır.

İletişim
İletişime Geçin

Bizimle iletişime geçin.

İletişim Formu

İletişim Bilgileri

Adres

Fevzi Çakmak Mah. 10768 Sk. C Blok No: 4/B Karatay/Konya/TÜRKİYE