Talep Formu

Ürünlerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurun, size dönüş yapalım.

0%

TETRA SODYUM PRO FOSFAT

Görünümü : Beyaz toz halindedir.

Kimyasal Adı : TSPP, Tetrasodium diphosphate

Kimyasal Formülü : Na4O7P2

Ambalaj Şekli : 25 kg. lık torbalarda.

Kullanım Alanları :

Tetrasodyum pirofosfat, aynı zamanda sodyum pirofosfat, tetrasodyum fosfat veya TSPP olarak da bilinir, Na4P2O7 formülü olan renksiz şeffaf kristalin bir kimyasal bileşiktir. Pirofosfat ve sodyum iyonlarından oluşan bir tuzdur. Ağızdan yutulduğunda toksisite, sofra tuzunun yaklaşık iki katıdır.

Tetrasodyum pirofosfat, fosfor dereceli fosforik asit ile sodyum karbonatreaksiyonu ile üretilerek disodyum fosfat oluşturulur ve daha sonra tetrasodyum pirofosfat oluşturmak üzere 450 ° C'ye ısıtılır.

Alternatif olarak, 500 ° C'de (932 ° F) dibazik sodyum fosfatın moleküler dehidrasyonu ile oluşturulabilir .

Kullanım Alanları

Tetrasodyum pirofosfat bir tamponlayıcı madde, bir emülgatör, bir dağıtma maddesi ve bir koyulaştırma maddesi olarak kullanılır ve sıklıkla bir gıda katkı maddesi olarak kullanılır.

Tetrasodyum pirofosfat içeren yaygın gıdalar tavuk nuggets, marshmallow, puding, yengeç eti, taklit yengeç, konserve orkinos ve soya bazlı et alternatifleri ve kedi maması ve kedi ıslahı olarak kullanıldığı yerlerde kullanılır.

Diş macunu ve diş ipi içinde, tetrasodyum pirofosfat, tükürükten kalsiyum ve magnezyumu uzaklaştırmaya ve böylece dişlerin üzerine çökelmesini önleyerek, bir tartar kontrol maddesi görevi görür. Tetrasodyum pirofosfat, plak redüksiyonunda yardımcı olmak için fırçalamadan önce ticari diş temizleme işlemlerinde kullanılır.

Tetrasodyum pirofosfat bazen evde kullanılan deterjanlarda giysilere benzer birikimi önlemek için kullanılır, ancak fosfat içeriği nedeniyle suyun ötrifikasyonuna, alg büyümesine neden olur.

TSPP, belirli bir asitlik düzeyini sürdürücü bir madde olarak, pH tamponu olarak kullanılır ve soya bazlı et alternatiflerinde bir hamur şartlandırıcı olarak kullanılır. Proteinlerin suya bağlanmasını destekler, soya partiküllerinin birlikte bağlanmasını destekler.

Aynı amaçla tavuk nuggetlarında ve ıstakoz ürünlerinde kullanılır.

Bir emülsifiyerdir ve bir besin olarak fosfor kaynağıdır.

Diş macunlarında tampon olarak, bir emülsifiyer olarak ve bir deterjan yardımcısı olarak kullanılır. Tükürükten Ca ve Mg iyonlarını uzaklaştırır bu yüzden diş üzerinde kalmazlar. Hazır pudinglerde bir kıvam vericidir.

Deterjanlarda su yumuşatıcısı olarak, yağları süspanse etmek için ve yıkamada çamaşırın üzerinde tekrar tortulaşmasını engellemek için bir emülsifiyer olarak kullanılır. Bir su yumuşatıcı olarak Mg ile birleşir. Bir deterjan katkısı olarak çözünmeyen bir köpük oluşturmak üzere kalsiyumla birleşen deterjan ve sabunların aktifliğini yeniler.

TSPP; kalsiyumu ayırır, onun yerine deterjan ve sabunu reaktife eden sodyum geçer.

Tekstilde inorganik bir stabilizör olarak kullanılır.

İletişim
İletişime Geçin

Bizimle iletişime geçin.

İletişim Formu

İletişim Bilgileri

Adres

Fevzi Çakmak Mah. 10768 Sk. C Blok No: 4/B Karatay/Konya/TÜRKİYE